Alatskivil mängisid noored malet ja lootus tekkis taas

Laupäeval 9. novembril toimusid Alatskivi koolis X Lembit Holsti mälestusvõistlused males. 6. novembril oleks Lembit saanud 89. aastaseks. Mitu aastat on Alatskivi väisanud ja Lembit Holsti oma osalemisega austanud Eesti tippmaletajad. Kohalikke ju pole ja kes veel ongi, aeg on nendega oma töö teinud. Vaid veteran Ants Liiva ja Lembitu õpilane Aivar Põdersalu on reipalt võidelnud siin ässadega. Loomulikult oli taseme vahe suur, aga fakt, et suurmeistrid tulid Alatskivile malet mängima on ju tore. Usun, et Lembitule oleks selline asi meeldinud. Nagu selle ürituse hea sponsor Andres Pedjak pärast jõukatsumist suurmeistriga ütles, on selline kogemus igale malesõbrale hindamatu. Hindamatu on kahtlemata ka Andrese panus üritusse. Aitäh, Andres!
Juubeliturniiriks panime Priiduga kokku uue juhendi. Suurmeistrid ja meistrid on auhinnarahasid piisavalt siit ära viinud, soovisime nüüd noori algajaid ahvatleda. Nii sai seekordne, Lembit Holsti X mälestusvõistlus, välja kuulutatud põhikoolide õpilastele. Meie vallas ju vaid põhikoolid täna. Oli ka Lembit Holst just selliseid marakratte püüdnud male juurde tuua.
Ja kui vallas loodi vallasisene allasutus KUVAKE, mis ka sporti kureerib, siis tundus olevat õige aeg ja mõte anda Lembitu mälestusvõistluse vedamine üle ametlikult kutsutud ja seatud tegijatele. Pealegi on uues asutuses tegelikuks tegijaks spordi valdkonnas Priit, kes selle ürituse tubli vedaja on olnud varemgi. Nii et kahtlusi polnud. Olen lubanud, et kuni olen, Lembit Holsti mälestust maleturniiriga hoitakse, ja see lubadus kehtib. Usun KUVAKEsse, kuid jälgin hoolega arenguid, valmis ka nõu andma, kui seda vajatakse.
Lootus tekkis taas. Olen tühja trummi tagunud aastaid, et maleõpetus koolide algklasside õppekavadesse saaks. Meie vald võiks ju olla siin heaks teenäitajaks. Kõik tingimused oleks olemas … kui valla- ja koolijuhtidel tahtmist vaid oleks. Seni olen hüüdjaks jäänud. Nüüd on tekkinud uus lootus, mida kinnitas 15 noore malesõbra turniiriks registreerumine. Laudade taha jõudis neist 14, sh 9 Peipsiääre vallast (7 Alatskivi koolist, 2 Palalt). No võib ju loota siis, sest huvi malemängu vastu on lastel olemas ja vanemate toetus samuti. Seda oli näha lapsevanemate säravatest silmadest.
Olen kuulnud Kunstide Kooli nime muutmise plaanidest. Olgu uueks nimeks huvikool või muu nimi, vahet polegi, peaasi, et kauneid kunste seal edasi õpetatakse. Mäletan väikese valla volikogu esimehe rollis olles, kuidas sellist kooli suisa likvideerida plaaniti. Õnneks nii ei läinud siis. Kuid et kooli nimele täna Eduard Tubina nime soovitakse lisada, teeb rõõmu. Oli ju Tubin veel ühe kauni kunsti – male –harrastaja. Ja tegija selleski kunstis, ikkagi Eesti omaaegne tippmaletaja. Et male kunst on ja malet ka kaunite kunstide kategooriasse võib liigitada, selles pole kahtlust. Male on mäng, mis arendab kõikide kunstide harrastajaid ja on eriti vajalik varases nooruses, kus inimese areng alles alguses. Nupud malelaual on kui elutee, kus õigeid käike tehes, õigesti mõteldes jõuad alati sinna, kuhu soovid jõuda.
Kunstide Koolile kuulsa helilooja nime andmisega saaks ka maleõpetuse selle kooli õppekavadesse lisada. Kuniks üldhariduslikes koolides seda teha ei suudeta. Siingi sõltub taas kõik tahtmisest. Ja ainult. Loodan, et koolijuht Mikk Kirikal seda lugu ka loeb ja mõtiskleb sel teemal. Vallavanem Piibe Koemets andis igatahes mõista, et tema toetab igati seda mõtet. Loodame ja usume või vastupidi.
Järgmisel aastal möödub Lembit Holsti sünnist 90 aastat. Küll oleks talle kenaks kingituseks seal Linnuteel nende lootuste täitumine või vähemalt sinnapoole liikumine.

*Info ja tekst - Uno Ainsoo

TULEMUSED
TURNIIRITABEL
PILDID (fotod: Kristjan Kallavus)



Eelmine
FC Peipsi United Junior oli edukas sokkeri Eesti meistrivõistlustel
Järgmine
Kohalikeks rahvastepallimeistriteks tulid Pala tüdrukud ja Vara poisid

Lisa kommentaar

Email again: