Lembit Holsti mälestades

6. novembril 2023 oleks Lembit Holst saanud 88-aastaseks. Peipsiääre spordile pea kogu oma elu elanud väärt mees võeti teenimatult vara taevasele puhkusele. Lembit lahkus meie seast 2005. aasta juulikuus jõudmata isegi 70. aasta juubelini. Miks küll just nendele on nii vähe antud, kes seda tõeliselt vääriksid...
Aeg ruttab, uus põlvkond kasvab peale, paljud üldse Lembitut veel teavad ja mäletavad. Kui Margus Paapsi eestvedamisel sai Lembitu mälestuspink Alatskivi staadionile, siis pidasime ka esimese maleturniiri Lembitu mälestuseks. Oli 6. november 2015, Lembitu 80. sünnipäev. Ja turniirid toimuvad jätkuvalt. Traditsioon on loodud ja kestab. Igal aastal Lembitu sünnipäeva paiku see üritus toimub. Tuhat tänu valla spordijuhile Priidule, kes selle ürituse endale kindlalt kalendrisse on kirjutanud ja annab alati maksimaalselt enda panuse turniiride õnnestumisse.
11. novembril 2023 toimus IX Lembit Holsti mälestusturniir. Osavõtjaid seekord vaid 8, kuigi kirja oli end pannud rohkem. Nagu ikka. Seda turniiri ilmestas asjaolu, et esimest korda osales võistlejana turniiri peasponsor Andres Pedjak, kes oma suved veedab Kolkjas. Olgu meeldetuletuseks, et ühena vähestest maleturniiridest väikestes maapaikades on Lembitu mälestusturniiril rahalised auhinnad: I koht 300, II koht 200, III koht 100 eurot. Lisaks Peipsiääre valla auhinnad. Küllap lisaks heale korraldusele on just need rahasummad meelitanud Alatskivile suurmeistreid ja rahvusvahelisi meistreid, kes muidugi selle raha ka siit ära viinud on. Nii ka tänavu. Neljandat korda järjest võitis suurmeister Aleksander Volodin Tallinnast. Suurmeister on suurmeister.
Esimest turniiri korraldades mõtlesin ja lootsin sellest teha ürituse valla maletajatele, keda veel Alatskivi sohvoosi aegadel oli siinkandis päris arvukalt. Male oli siis tänu Lembitule populaarne ka Alatskivi koolis. Lootus oli suur suure valla tekkides, kus mitu kooli tegutseb, et koolides malemäng populaarseks saaks. Lootust andis ka uue vallavanema suhtumine minu ettepanekusse koolidesse maleõpetus sisse viia. Paraku on lootmise kohta rahvasuu vanasõnana välja käinud, et „loll, kes loodab“. Mõned lapsevanemad on küll võtnud kontakti, et koolidesse maleringid käima panna. Lubasin neile maleõpetaja leida ja leidsingi, kuid rohkem huvi pole tuntud. Usun siiski, et vaatamata nutiajastule mõnes Peipsiääre valla kodus malet mängitakse. Kuid turniiridel osaleb vaid üle 80 aasta vana väsimatu Ants Liiva … .
Üks vanasõna on aga veel, et lootus kaob viimasena. Kui valla otsustajad ise spordiinimesed pole, rääkimata malekäikude tundmisest, siis on raske küll, aga visadus võib sihile viia. Järgmisel aastal toimub kümnes Lembitu turniir. Ja see toimub, seda garanteerin. Loodan et Alatskivil ikka. Rääkisin Priiduga uuest turniiriformaadist, mis kutsuks Alatskivile rohkem rahvast erinevatest paikadest Eestimaal ja kuhu oma panuse saaksid anda ka valla ettevõtted. Loobuksime juubeliturniiril suurmeistritest ja kõrge reitinguga maletajatest. Kuigi nende osalemine on olnud turniirile suureks auks, on plaan auhinnarahadele käe peale panemiseks anda võimalusi ka asjaarmastajatest rahvamaletajatele. Malemäng pole ju Eestimaalt kadunud. Mil moel turniir täpselt 2024. aasta novembris toimub, selgub hiljem, kui olen Eesti Maleliiduga asjad selgeks rääkinud ja sellise turniiri maleliidu kalendrisse saanud.

TULEMUSED
PILDID  (fotod: Priit Allikivi)

*Info ja tekst Uno Ainsoo


Eelmine
FC Peipsi United Junior noored jalgpallurid saavutsid Tartus turniirivõidu
Järgmine
Spordiklubi Juku käsipallitüdrukud mängisid hooaja esimese miniliiga etapi Varal

Lisa kommentaar

Email again: